Seagate SkyHawk - Dyski twarde do systemów monitorowania

Chcąc efektywnie i ekonomicznie gromadzić ogrom danych z monitoringu, jesteśmy zmuszeni do znalezienia szybkiego, taniego (w przeliczeniu na terabajty), przystosowanego do ciągłej pracy nośnika. Z pomocą przychodzi tu firma Seagate wraz ze swoim dyskiem przeznaczonym właśnie do monitoringu. Mowa tu o serii dysków SkyHawk, które są przystosowane do systemów monitorowania, zoptymalizowane pod kątem magnetowidów cyfrowych i rejestratorów sieciowych oraz są zaprojektowane do pracy w trybie ciągłym. Najbardziej pojemny przedstawiciel dysków serii SkyHawk oferuje pojemność aż do 10 TB. Dyski SkyHawk, wyposażone są w oprogramowanie wbudowane ImagePerfect, które według producenta pomaga minimalizować ilość utraconych klatek i przestoi przy obciążeniu pracą trzy razy wyższą niż w dyskach do komputerów stacjonarnych (pozom 180 TB/rok). Według zapewnień firmy Seagate, dyski te powinny być gotowe do prowadzenia zapisu przez 90% czasu, jednocześnie obsługując nawet 64 kamery w jakości HD.

Dyski Seagate Skyhawk można spotkać w następujących konfiguracjach, jeżeli chodzi o ich pojemność: 1TB, 2TB, 3TB, 4TB, 6TB, 8TB oraz największy 10TB. Są wyposażone w pamięć cache 256MB dla dysków 10, 8 i 6TB i 64MB dla pozostałych. Interfejs SATA 6Gb/s pozwoli na wydajny przesył danych z/do komputera, czy rejestratora. Zasilane standardowe prądem 1.8[A] – największy, 10TB dysk tej serii, potrzebuje średnio 6.8[W]. Średni czas pomiędzy awariami (MTBF) na poziomie miliona godzin, powinien zapewnić bezproblemową pracę przez długi czas, czego zapewne wynikiem jest 3 letnia limitowana gwarancja. Naprawdę solidna obudowa SkyHawków umożliwia bezproblemowe ich wykorzystanie w środowiskach wielodyskowych.


Dzięki firmie Seagate, 10 terowy dysk serii SkyHawk (ST10000VX0004-1ZE101) przetestowaliśmy bardzo popularnym i prostym w użyciu programem – CrystalDiskMark w systemie Windows. Wysokie i prawie równe wartości dla sekwencyjnego odczytu i zapisu 128KiB bloku (wiele kolejek i wątków) – odpowiednio: 239.8 oraz 235.3 MB/s. Także prawie równe wartości wystąpiły podczas losowego odczytu i zapisu 4KiB bloku: 2.9 i 3.0 MB/s.

Dysk także przetestowaliśmy pod systemem Ubuntu 16.10 w wersji Live uruchomionego z pendrive’a za pomocą standardowej aplikacji Disks w tej dystrybucji linuksa. Przy standardowych ustawieniach programu testującego 10TB dysk Seagate’a osiągnął uśredniony odczyt na poziomie 173MB/s, a zapis w granicach 121 MB/s. Średni czas dostępu osiągnął wartość 14.76msec.

Biorąc pod uwagę wydajność 10TB dysku SkyHawk, niewielkie zużycie prądu oraz cenę za 1TB, ciągłą pracę, wygląda na to, że z czystym sumieniem dysk ten nada się do celu, do którego jest przeznaczony: gromadzenie danych z monitoringu. Chyba nie na wyrost były zapewnienia Seagate’a o gotowości dysku do zapisu przez 90% czasu, obsługując 64 kamery HD jednocześnie. Solidna, precyzyjnie wykonana obudowa na pewno ułatwi zastosowanie tych dysków w środowiskach wielodyskowych, a 3 letnia limitowana gwarancja wydaje się jedynie potwierdzać wysoką klasę dysku SkyHawk.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl