Dyski SSD - dla kogo?

Jedną z ważniejszych, jest duża odporność na urazy mechaniczne dzięki budowie tego dysku wyłącznie z podzespołów elektronicznych i wyeliminowanie ruchomych części. Ma to duże znaczenie w przypadku przenośnych dysków oraz tych zamontowanych w laptopach. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że dysk SSD będzie lepszy pod tym względem od dysku tradycyjnego nawet w bardzo dobrze przystosowanej obudowie. Urządzenia przenośne są szczególnie narażone na upadki, uderzenia, pracę w mało komfortowych warunkach, toteż często można spotkać się z sytuacją, kiedy dane z urządzenia mobilnego, wyposażonego w dysk HDD, są po takich zdarzeniach trudne, lub kosztowne do odzyskania, a czasem wręcz niemożliwe. Dyski SSD, ze względu na brak ruchomych części, są znacznie odporniejsze.

 

Brak mechaniki w dyskach SSD jest jednoznaczny z brakiem hałasu podczas pracy, który jest szczególnie uciążliwy w przypadku starszych dysków HDD. Są osoby wrażliwe na dźwięki wydawane przez wirujące talerze oraz przemieszczające się głowice w dyskach HDD i chociaż przez jakiś czas można w ogóle nie zwracać na nie uwagi, to po pewnym czasie, w chwilach wymagających szczególnego skupienia, głośna praca dysku HDD może zacząć mocno irytować.

 

Kolejnym argumentem na korzyść dysku SSD jest niskie zużycie energii - nawet kilkunastokrotnie mniejsze od dysków talerzowych HDD. Dyski te są dużo sprawniejsze, ponieważ wydalają sporo mniej ciepła, przez co energia nie jest marnowana na zbędne grzanie dysku oraz pozostałych komponentów urządzenia. Są także dużo lżejsze, co jest niewątpliwym plusem przy zastosowaniu dysku jako przenośnego, bardziej pojemnego pendrive’a, czy nawet w laptopach. Jednak dla wielu, mimo wszystko, najważniejszą ich cechą jest dużo lepsza wydajność, na którą składa się czas dostępu, szybkość odczytu i zapisu danych.

 

Czy wszystkie te zalety dysku SSD zawsze przemawiają za ich zakupem? Niekoniecznie. Jak już zostało wspomniane na początku, główną wadą jest cena w przeliczeniu na pojemność. Jeśli potrzebujemy przechowywać sporą ilość danych na dysku i niekoniecznie potrzebujemy tak szybkich czasów dostępu, odczytu i zapisu (np. monitoring, serwer plików), to lepiej wybrać sporo tańszy dysk tradycyjny. Bardzo ciekawą opcją, w przypadku komputerów stacjonarnych, bądź laptopów, jest zakup dwóch rodzajów dysków, o ile tylko dany sprzęt na to pozwala. Możliwe jest też rozpatrzenie zakupu dysku hybrydowego.

 

W przypadku wykorzystania dwóch rodzajów dysków, najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest umieszczenie systemu operacyjnego wraz z często używanymi plikami, bądź aplikacjami na dysk SSD, a resztę danych pozostawienie na drugim, tańszym HDD, który będzie pełnił rolę magazynu, np.zdjęcia czy filmy sporadycznie używane nie powinny zajmować w tym przypadku miejsca na dysku SSD. Ze względu na coraz mniejsze wykorzystanie nośników optycznych w laptopach (CD/DVD), często można spotkać się z zastępowaniem ich kieszeniami z dodatkowym miejscem na dysk, co umożliwia zamontowanie dysku HDD oraz SSD w laptopie jednocześnie.

 

Reasumując, dysk SSD jest ciekawym rozwiązaniem dla efektywnego przyspieszenia komputera i bezpiecznego przechowywania danych. W przypadku potrzeby gromadzenia dużej ilości danych, nadal bardziej ekonomicznie uzasadnione jest wykorzystanie dysku HDD. Nie przeszkadza to jednak, aby zastosować rozwiązanie mieszane, czyli zakup dwóch dysków: jednego tradycyjnego HDD o dużej pojemności do przechowywania danych oraz jednego SSD tylko dla najczęściej wykorzystywanych aplikacji i systemu operacyjnego.

 

 

 

 

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl