Notebook Dell Vostro 3568 - niskobudżetowy laptop idealny do biura

Dell Vostro 3568, jest niskobudżetowym laptopem biurowym. Został dopasowany do specyficznych potrzeb małych firm, szczególnie przydatny do pracy z dokumentami lub danymi liczbowymi. W naszym sklepie jest dostępnych kilka modeli z tej rodziny laptopów, ale my przedstawimy dla porównania dwa: DELL V3568 15,6'' HD AG I5-7200U 4GB 500GB INTEL_HD DVDRW W10PRO PL 3YNBD oraz DELL V3568 15,6'' HD AG I3-6100U 4GB 500GB HD_520 W10PRO PL 3YNBD. Pozornie tylko wyglądają podobnie, ale zacznijmy od początku…

Po rozwinięciu kart sklepu http://www.workstations.pl/ pierwsze różnice, które możemy zauważyć przy wyżej omawianych modelach, to procesor: i5-7200U oraz i3-6100U. Czy procesor jest ważny? Na pewno parametry procesora odgrywają znaczącą rolę,dlatego nasz wybór należy dostosować do potrzeb i zadań, z którymi później nasz laptop będzie musiał się zmierzyć. Porównajmy procesory w tych modelach:

 

Nazwa prcesora

Intel® Core™ i3-6100U Processor (3M Cache, 2.30 GHz)

Intel® Core™ i5-7200U Processor (3M Cache, up to 3.10 GHz)

Nazwa kodowa

Skylake

Kaby Lake

Numer procesora

i3-6100U

i5-7200U

Data rozpoczęcia

Q3'15

Q3'16

Litografia

14 nm

14 nm

Liczba rdzeni

2

2

Liczba wątków

4

4

Bazowa częstotliwość procesora

2.30 GHz

2.50 GHz

Cache

3 MB SmartCache

3 MB SmartCache

Maks. częstotliwość turbo

 

3.10 GHz

Konfigurowalna częstotliwość TDP-up

 

2.70 GHz

Maks. wielkość pamięci (w zależności od rodzaju pamięci)

32 GB

32 GB

Maks. liczba kanałów pamięci

2

2

Maks. przepustowość pamięci

34,1 GB/s

34,1 GB/s

Układ graficzny procesora

Intel® HD Graphics 520

Intel® HD Graphics 620

Częstotliwość podstawowa układu graficznego

300.00 MHz

300.00 MHz

Obsługa 4K

Yes, at 60Hz

Yes, at 60Hz

Obsługiwane gniazda

FCBGA1356

FCBGA1356

Technologia Intel® Turbo Boost

Nie

2.0

Podsumowując, Intel Core i5-7200U Kaby Lake-U jest energooszczędnym procesorem wydanym w litografii 14nm. Przy większym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową może podnieść częstotliwość pracy z 2,5GHz nawet do 3.1 GHz w trybie turbo,zatem jest w stanie działać bezproblemowo z większością aplikacji nawet tych bardziej wymagających.

Pomimo, że procesor Intel Core i3-6100U Skylake został wydany prawie rok wcześniej, także jest wydany w litografii 14nm. Prędkością pracy nieco ustępuje, bo jego bazowa częstotliwość to 2.3 GHz. Mimo braku technologii Turbo Boost jego wydajność także jest dobra i również powinien bezproblemowo sobie poradzić z większością znanych i wykorzystywanych aplikacji w biurze, czy w domu.

Skoro podsumowaliśmy procesory, przejdźmy do kolejnych różnic. Chociaż podstawową zainstalowaną pamięć modele omawianych laptopów mają identyczną (4GB), różnią się możliwą maksymalną wielkością pamięci: w laptopie z procesorem i3 możemy pamięć rozszerzyć do 8GB, natomiast w modelu z i5 do 16GB.

Kolejną znaczącą różnicą w porównywanych laptopach jest typ ekranu. Tutaj model z procesorem i5-7200U wyróżnia się dzięki zastosowanej powłoce ekranu Anti-Glare. Powłoka ta pozwala na uzyskanie, w określonych warunkach, między innymi lepszej jakości kolorów i kontrastu, co może znacznie poprawić komfort pracy, na przykład w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu ograniczając uciążliwe odbicia i nie tracąc na odwzorowaniu kolorów, tak jak i podczas prezentowania materiałów na ekranie kilku osobom dzięki większemu kątowi widzenia.

Częścią wspólną modeli laptopów Dell z rodziny Vostro 3568 jest optymalna w pracy 15,6 calowa matryca, dwa porty USB 3.0, port USB 2.0, wejście sieciowe RJ-45 oraz wyjścia video 15-stykowe D-Sub oraz HDMI umożliwiające podłączenie zewnętrznego monitora, czy projektora do prezentacji. Porty rozmieszczone są w większości po lewej stronie obudowy, co pozwala na komfortowe operowanie myszą po przeciwległej stronie laptopa także po podłączeniu urządzeń do złącz.

Praca z gładzikiem nie budzi zastrzeżeń. Gładkość TouchPada oraz dobre odwzorowanie gestów przyczyniają się do braku uciążliwości przy pracy z laptopem. Niewątpliwą zaletą modelu 3568 jest klawiatura z krótkimi i sprężystymi skokami klawiszy, co sprawia że podczas pisania czujemy się pewnie i nie odczuwa się zmęczenia nawet podczas pisania długich tekstów. Dodatkową bardzo pozytywną cechą tego modelu może okazać się niska temperatura wierzchniej i spodniej części laptopa przy typowym wykorzystaniu.

Reasumując obydwa modele są dobrze przystosowane do pracy w biurze lub w domu. Jedyne co powinno zaważyć o wyborze pomiędzy nimi to indywidualne potrzeby użytkownika.

Model z procesorem i3 wystarczy do podstawowych zastosowań laptopa w biurze: przygotowanie i wyświetlanie prezentacji, obróbka arkuszy kalkulacyjnych, praca z procesorem tekstu, jak i przeglądanie internetu powinno odbywać się płynnie. Model z procesorem i5 jest przeznaczony dla bardziej wymagających użytkowników, którzy częściej będą mieli do czynienia z pamięciożernymi aplikacjami, np. do obróbki zdjęć, czy filmów. Nie oznacza to, że w modelu wyposażonym w słabszy procesor nie będzie to możliwe. Obróbka zdjęć, czy filmów także będzie możliwa, jedynie bez Turbo Boost oraz z mniejszą ilością pamięci może okazać się mniej komfortowa.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl